Kategorie: Technika

Tricopter – nová verze

Před časem jsem poslal do světa první verzi mého tricopteru protože mě nějak nebralo si jen tak poletovat, mám dostatek jiných „létajících hraček“. Kamarád mi ale věnoval svoji starší kameru GoPro a já jsem náhle zjistil, že ji vlastně nemám na co připevnit :). Nedalo se nic dělat, alespoň jsem se přinutil ke stavbě nové verze tohoto čím dál populárnějšího poletovadla.

více.. »

Sbírka RC souprav – update

Ovládat své modely na dálku aby mi neulétly tak, jako několik mých volných motorových modelů v 60.letech minulého století, bylo mou velkou touhou a snem. více.. »

Řídící deska multikopterů – update

Byl jsem vyhecován k realizaci řídící desky na různé druhy takzvaných „multikopterů“, vycházející z populární konstrukce hojně diskutované na rcgroups.com. Web původního projektu je kkmulticopter.com. Výsledky mého snažení se už rozprchly mezi pár uživatelů, takže je na čase konečně poskytnout návod k využití. více.. »

Zkuste to bez drátů, milý Marconi!

Zima letos připomíná všechno jiné než bílou romantiku, přes bahno se na letiště nedostaneme a dýchat balzový prach v dílně taky pořád nejde. Alespoň ten simulátor. No jo, to mám zase tahat rádio z pultu (T10 má trainer konektor debilně zdola), rozuzlovat všechny ty kabely u PC, do kterých se jaksi samovolně zamotal i kabel od simulátoru, jestli bych se na to raději …….. více.. »

Osvětlení modelu s LED

Komu by se chtělo za vlahého letního večera z letiště, když jediná věc bránící létání je nastupující soumrak? Zatím co ostatní už mají sbaleno, nastává chvíle jak stvořená pro klidné polétání s polomaketou nějakého pěkného letadla s pozičními světly. Článek nabízí námět jak na to. více.. »

Dimenzování serv u modelů letadel

Tento příspěvek vznikl jako reakce na nekonečné diskuze mezi modeláři na téma jak silná serva jsou potřebná především pro obří modely letadel a makety. více.. »

Membránové karburátory – funkce a zkušenosti

Membránové karburátory jsou velmi rozšířené v širokém spektru aplikací. Tento článek vznikl pro objasnění jejich funkce s ohledem na praktické potřeby.
Karburátory jsou konstruovány do tvrdých podmínek a mají vysokou životnost. Pokud pochopíme princip funkce bude snažší údržba a kontrola činnosti. více.. »

Příčiny vzniku flutteru a jeho následky

S pojmem flutter se jistě setkal mnohý pilot rádiem řízených modelů. Ten, kdo jej osobně zažil za letu na svém modelu má už navždy ve svém podvědomí zafixovanou obavu ze vzniku tohoto stavu a snaží se příště na svém modelu a při létání s ním učinit vše, aby k flutteru nedocházelo. více.. »

Určení správné polohy těžiště RC modelů

Předlohou je článek zveřejněný v Modeláři 2/93, kde je osvětlena problematika určení správné polohy těžiště. Předpokládám, že zveřejním aktualizovanou verzi v dohledné době. více.. »

Dimenzování spojovací trubky křídla

Při vlastním návrhu modelu je třeba navrhnout spojovací trubku křídla. Tento příspěvek řeší jak rychle a správně nadimenzovat zmíněný konstrukční prvek. více.. »

. WordPress